Voľný čas

Čo by ste nemali vynechať pri návšteve Zvolena

Zámok v strede mesta

Dominantou mesta je Zvolenský zámok z konca 14. storočia, ktorý sa nachádza priamo v strede mesta. V priestoroch zámku sú inštalované expozície Slovenskej národnej galérie Bratislava. Počas celého roka je zámok dejiskom viacerých zaujímavých kultúrnych podujatí, ako sú Zámocké hry zvolenské, Envirofilm, Noc strachu a smiechu, Download Open air, Zvolenský výtvarný salón. Pri prehliadke Zvolenského zámku je možnosť z 3. poschodia vystúpiť na cimburie a uvidieť Zvolen ako na dlani.

Najväčší stredoveký hrad

Hrad Starý Zvolen z 12. storočia , od 19. storočia nazývaný Pustý hrad, sa rozpína nad sútokom riek Hron a Slatina. Svojou rozlohou 7,6 ha sa hrad radí medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe. Hradný areál umožňuje prehliadku výsledkov archeologického výskumu. Z vyhliadkových plošín na Pustom hrade je vidieť nádhernú panorámu nielen mesta Zvolen, ale i jeho širšieho okolia.

Archeologický výskum v teréne

Pustý hrad počas letnej turistickej sezóny umožňuje vidieť archeológov priamo pri ich práci. Od roku 1992 tu mesto Zvolen realizuje systematický archeologický výskum. Každoročne počas letnej výskumnej sezóny pri archeologických vykopávkach vypomáhajú mladí nadšenci histórie, prevažne študenti vysokých škôl.

Vykopávky priamo na námestí

Pri rekonštrukcii Námestia SNP prebiehal v areáli Kostola sv. Alžbety v rokoch 2001 - 2008 archeologický výskum. Boli odkryté základy historickej radnice, priestor tržnice a studňa, vnútorné mestské opevnenie. Nálezy dokladujú existenciu príkostolného pohrebiska s bohatou hrobovou výbavou a špitálskeho komplexu z 1. pol. 14. storočia, ktorý tvorili stredoveký špitál a dvojloďová kaplnka. Suterén kaplnky slúžil ako kostnica na pochovávanie porušených hrobov.

Pancierový vlak

V parku Štefana Višňovského pod zvolenským zámkom sa nachádza maketa pancierového vlaku Hurban. Originálny pancierový vlak Hurban bol postavený počas Slovenského národného povstania vo zvolenských železničných dielňach. Okrem Hurbana boli vyhotovené i pancierové vlaky Štefánik a Masaryk.

Kráľovstvo ruží v Arboréte Borová hora

V areáli Arboréta sa nachádza najväčšia zbierka ruží na Slovensku v počte 660 sort a rozsiahla zbierka vyše 500 druhov kaktusov a sukulentov z Južnej Ameriky. Arborétum Borová hora každoročne pripravuje koncom mája Dni rododendrónov – azaliek a v júni Dni ruží.

Čertova skala

Čertova skala je skalný hríb, ktorý vznikol zvetraním sopečnej bomby andezitu. Nachádza sa v národnej prírodnej rezervácii Boky v katastri obce Budča vzdialenej od Zvolena 5 km.

TIPY na ďalšie výlety a atrakcie v okolí Zvolena

Splav Hrona

Zažite dobrodružstvo na rieke Hron! Od Brezna až po Zvolen a ešte ďalej sa môžete plaviť, ak sa rozhodnete deň či viac stráviť na vode. Splav rieky, pri ktorom zažijete skvelú zábavu a pravú vodácku atmosféru so štipkou adrenalínu, je skvelou príležitosťou na budovanie priateľstiev či zaujímavou alternatívou pobytu v prírode. Odmenou vám budú nezabudnuteľné zážitky!

Vyhliadkové lety nad okolitou krajinou

Nádhernú prírodnú scenériu okolia Zvolena a Banskej Bystrice si môžete vychutnať ďalším netradičným spôsobom – z vtáčej perspektívy. Zorganizujte pre seba a svojich blízkych tento nevšedný druh zážitku, objednajte si vyhliadkový let z letiska Očová ponad okolitú krajinu (trasu letu možno individuálne dohodnúť). Skúsení piloti Vám dokonca umožnia vyskúšať, aké je to pilotovať skutočné lietadlo!

Cykloturistika

Podrobné cyklotrasy Stredného Slovenska nájdu všetci tí, ktorí chcú aktívne tráviť víkendy na bicykli aj na https://www.vitajtecyklisti.sk/cyklotrasy-a-cyklotury-na-slovensku/pohronie.